Sēņu risotto

by katrina

Senu_risotto_16

Paldies mūsu lieliskajiem mežiem, kas dod sēņošanas prieku jau vasarā! Tā kā savāktais sēņu daudzums nebija pārāk liels, bija skaidrs,  ka jāliek vien klāt būs citi labumi, tāpēc sēņu risotto ir pašā laikā. Itāļi izmanto savas sēnes, mēs likām latviešu klasiskās – gailenes un dažas apšu beciņas, kā arī mazuliet kaltētu baraviku iz pērnā gada. Rezultāts: lielisks, tā vien prasās iet uz mežu vēl pēc kādas sēnes, lai varētu šos piedzīvojumus atkārtot.

Sēņu risotto pagatavošanai būs nepieciešams:

 • 350 g sēņu (vēlams dažādu)
 • apm. sauja kaltētu sēņu
 • 2 ēd. k. olīveļļas
 • 1 liels sīpols
 • 2 ķiploka daiviņas
 • 350 g risotto rīsu (arborio)
 • 150 ml sausa baltvīna
 • 1.2 l buljona
 • 2 ēd. k. zaļumu: pētersīļi, timiāns
 • 25 g sviesta
 • 150 g cietā, parmezāna tipa siera
 • sāls un pipari pēc garšas

1. Risotto pagatavošanai nepieciešamas dažādas sēnes. Par laimi, mežā atradās ne tikai gailenes, bet arī apšu beciņas. Sēnes notīra un sagriež, mazākās var atstāt veselas. Kaltētas sēnes aplej ar karstu ūdeni (vai dārzeņu buljonu) un atstāj pamērcēties minūtes 10. Kad kaltētās sēnes ir uzbriedušas, tās nokāž, nospiež lieko šķidrumu un arī sagriež.

Senu_risotto_01Senu_risotto_04Senu_risotto_052. Sagriež sīpolu un zaļumus. Pannā sakarsē  1 ēd. k. olīveļļas. Tajā viegli apcep pusi sagrieztā sīpola un 1 sagriezto ķiploka daiviņu. Cep aptuveni 5 minūtes un vidējas/zemas liesmas, lai sīpols kļūtu caurspīdīgs. Pievieno svaigās sēnes, kaltētās (izmērcētās) sēnes, zaļumus un sviestu. Turpina cept 3-5 minūtes, pievieno sāli un piparus. Noņem no liesmas un liek drusku atpūsties.

Senu_risotto_03Senu_risotto_06Senu_risotto_073. Kamēr sēnes pūšas, laiks gatavot rīsus. Vispirms nepieciešams uzkarsēt buljonu (vēlams dārzeņu, taču mums bija liellopa). Tā kā smalki pavāri mēļo, ka buljoni esot virtuvē vissvarīgākā sastāvdaļa, tad, protams, buljonam vēlams būt pašu šmorētām, nevis iz kubiņa gatavotam. Tātad, pannā ielej atlikušo ēd. k. olīveļļas, pievieno atlikušo sīpola un ķiploka pusi. Mazliet pasautē un pievieno rīsus, un maisot sautē apmēram minūti, lai rīsi kļūtu viegli caurspīdīgi. Pievieno vīnu un sautē, kamēr vīns ir gandrīz viss iztvaikojis.

Senu_risotto_10Senu_risotto_09Senu_risotto_11Senu_risotto_124. Tālāk rīsiem ar kausiņu pievieno buljonu, lai tie būtu apsegti, un nepārtraukti maisa, kamēr buljons ir uzsūkts. Turpina pievienot buljonu, taču ļauj rīsiem uzsūkt katru iepriekšējo buljona kausu. Kad rīsi ir gandrīz gatavi, vēl mazliet stingri, pievieno sēnes un samaisa. Pievieno sarīvētu cieto sieru, pasautē, lai siers būtu izkusis.

Senu_risotto_13Senu_risotto_145. Pasniedz, uzberot vēl mazliet pētersīļu un cieto sieru.

Senu_risotto_15Senu_risotto_16

Advertisements

One Trackback to “Sēņu risotto”

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: